Aktuality

ISO 14001 – systém environmentálního managementu – jak to všechno začalo? Co je ISO 14001?

Zásady na celosvětové úrovni byly založeny Konferencí OSN o životním prostředí člověka, která se konala 5. – 16. 6. 1972 ve Stockholmu pod heslem: ,,Je jen jedna Země“.

Účastníci schválili Stockholmskou deklaraci o životním prostředí člověka a Stockholmský akční plán. O 10 let později schválilo 37. valné shromáždění OSN Světovou chartu o přírodě. Z roku 1991 je také znám dokument Podnikatelská charta pro trvale udržitelný rozvoj.

Dalším dokumentem z roku 1992 je Deklarace z Rio de Janeiro, která obsahuje 27 zásad pro zajištění udržitelného rozvoje na Zemi. Na dalších konferencích byly přijaty také dokumenty: Johannesburská politická deklarace o udržitelném rozvoji a Implementační akční plán zaměřený na uplatňování Agendy 21 o zajištění udržitelného rozvoje.

Historie systému environmentálního managementu – ISO 14001

V Evropě bylo postupně od roku 1974 do roku 2010 prezentováno ve formě jednotlivých akčních programů 6 environmentálních akčních programů. Jeden z nejznámějších kodexů chování, dotýkající se podnikatelské sféry a životního prostředí, navrhla v roce 1991 Mezinárodní obchodní komora a nazvala ho Podnikatelská charta pro udržitelný rozvoj.

Tvoří ho těchto 16 základních principů:

  1. Podniková priorita – stanovení politiky, programů a postupů pro řízení činnosti environmentálně vhodným způsobem.
  2. Integrované řízení – programy a postupy integrované do každého podnikání.
  3. < li>Proces zlepšování – neustálé zdokonalování programů a postupů.
  4. Výchova zaměstnanců – vzdělávání a školení zaměstnanců.
  5. Předběžné hodnocení – hodnocení vlivů ještě před zahájením nových projektů.
  6. Výrobky a služby – vyvíjení výrobků a poskytování služeb, které nemají negativní vliv na životní prostředí.
  7. Poradenství pro zákazníky – vzdělávání o bezpečném používání výrobků.
  8. Zařízení a provoz – efektivní využívání energie a suroviny.
  9. Výzkum – podpora výzkumu environmentálních dopadů.
  10. Princip prevence – modifikování výroby, aby se předešlo nezvratné degradaci.
  11. Partneři a dodavatelé – podporování přijetí těchto principů partnery.
  12. Připravenost na mimořádné události – mít plány pro případ mimořádné události.
  13. Přenos technologií – přispívání k přenosu environmentálně vhodných technologií.
  14. Příspěvek ke společnému úsilí – přispívání k rozvoji veřejné politiky.
  15. Otevřenost v otázkách vyvolávajících znepokojení – prosazování otevřených dialogů s veřejností a předvídání jejich obav dotýkajících samotných rizik a vlivů.
  16. Dodržování předpisů a poskytování informací – měření environmentálního působení organizace, provádění auditů a posuzování shody s požadavky.

V roce 1997 Mezinárodní obchodní komora rozšířila tento dokument o Princip sociální odpovědnosti organizace.

Vydání moderních pravidel environmentálního managementu začíná britskou normou BS 7750, poté pokračuje vydáním ISO 14001 až po EMAS.

Tyto dokumenty stanoví zásady environmentálního řízení organizace, jehož účelem je minimalizace negativních vlivů na životní prostředí, optimalizace využívání energetických zdrojů, minimalizace tvorby odpadů a vytvoření předpokladů pro trvale udržitelný rozvoj.

Domácí i zahraniční zákazníci se začínají zajímat za jakých podmínek nabízený produkt vznikl. Kladou si otázky o tom, zda byly použity suroviny, postupy a technologie šetrné k životnímu prostředí, jaké jsou dopady na hygienu, bezpečnost a zdraví zaměstnanců, jakým způsobem bude možné produkt odstranit po ukončení jeho technického života, resp. zda jej bude možné recyklovat.

Zvládnutí těchto úkolů a získání konkurenční výhody umožňuje pouze jeden z nástrojů řízení podniku, kterým je zavedení systému environmentálního managementu.

Je třeba si uvědomit, že zatímco systémy managementu jakosti jsou orientovány na zákazníka, systém environmentálního managementu je zaměřen na mnohem širší skupiny, kterých se problematika týká (zaměstnanci, obyvatelé regionu, vlastníci, státní orgány).

2 systémy environmentálního managementu – ISO

14001=EMS a EMAS

V Evropě se uplatňují 2 systémy environmentálního managementu:

EMS – je prezentován souborem norem ISO 14000, které tvoří a vydává technický výbor. Vychází z principů a základů systému managementu jakosti ISO 9001:2000, není však zaměřen na kvalitu produktů, ale na vliv výroby a služeb na životní prostředí. Při jeho zavádění je výhodné, když organizace má zavedený a certifikovaný systém managementu jakosti podle ISO 9001:2000, ale není to podmínka.

EMAS – je takzvané schéma Společenství o environmentálním managementu a auditu, které je dobrovolným systémem pro organizace, které chtějí zhodnotit a zlepšit své environmentální chování

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *